…jak se starat o svůj šatník

Materiály a jejich vlastnosti

Každý materiál má svá pro i proti, proto je již od počátku důležité vědět, co se svým oděvem zamýšlíte a jak se o něj budete starat.

Bavlna

Bavlna je přírodní vlákno rostlinného původu získávané ze semen bavlníku. Velkou výhodou je její jemnost – na omak je příjemná, což svědčí i citlivější pleti.Dalšími přednostmi jsou odolnost vůči tahu a oděru. Schopnost nasávat vlhkost a být zároveň prodyšná je využívána nejen u spodního prádla či sportovního oblečení.
Údržba: Bavlna je náchylná ke srážlivosti, na což je dobré pamatovat při nákupu a dále při praní, proto doporučujeme teplotu praní 30 °C při maximálně 1000 otáčkách. Také nedoporučujeme sušit v sušičce a při žehlení by teplota neměla přesahovat 100 °C.

Elastan

Elastan je pružné syntetické vlákno. Výrobkům dodává pružnost a přizpůsobivost tvaru těla, přičemž po uvolnění se vrací na původní délku. Vlákna jsou velmi jemná a díky zmíněným vlastnostem se často užívají v kombinaci s dalšími vlákny.
Údržba: Elastanová vlákna se snadno udržují, a jelikož se často používají pouze jako příměsi, je jejich čištění nutné přizpůsobit potřebám převažujícího materiálu.

Kašmír

Kašmír patří k nejjemnějším a vzácným materiálům přírodního původu, získáván je ze srsti kašmírských koz. Ty pocházejí z oblastí, kde teploty klesají hluboko pod bod mrazu, a vlastnosti jejich vlny jsou těmto podmínkám dokonale uzpůsobeny. Vynikající jemnost a hřejivost se nedají porovnat s jinými materiály.
Údržba: Vlna má samočisticí schopnosti, proto není třeba ji často prát. K jejímu vyčištění doporučujeme využití čistírny.

Modal

Modal je přírodní materiál vyráběný z celulózy bukového dřeva. Na omak je příjemně jemný, přitom odolný a pružný. Zároveň je velmi lehký, vzdušný a dobře odvádí vlhkost. Výhodná je i jeho menší mačkavost.
Údržba: Pro optimální údržbu je dobré jej prát na 30 °C při maximálně 1000 otáčkách, nesušit v sušičce. Doporučujeme pouze lehké přežehlení, ideálně nežehlit vůbec.

Jak správně udržovat triko?

Triko potřebuje správnou údržbu, aby vám dlouho vydrželo a stále vypadalo jako nové.

Proto je ideální ho prát v pračce na jemné praní do teploty 40 °C. Odstřeďování je zapotřebí upravit maximálně na 800 otáček.

Poté, co módní kousek vyndáte z pračky, proklepněte jej a v ideálním případě pověste na ramínko a nechte volně uschnout. Pokud dáváte schnout na sušák či šňůru, nepoužívejte kolíčky, pouze přehněte.

V žádném případě nedávejte triko do sušičky! Může se srazit a to i u velmi kvalitních materiálů, jelikož jsou vždy přírodní a švy se posunou tam, kde být nemají.

Na trika bílé barvy není vhodná aviváž, protože by mohla způsobit zašednutí, stejně jako v případě spodního prádla. Už nikdy potom nebude zářivě bílé.

Pokud dodržíte uvedené rady, zachová si váš oblíbený oděv svůj tvar a bude se vám skvěle nosit!

Jak se starat o kabát?

Příběh kabátu začíná jeho zakoupením, ale aby tato „story“ trvala co nejdéle, je nutné se o něj pečlivě starat.

Po „narození“ jej obdržíte většinou na ramínku a v ochranném pytli. Když si však svého „novorozence“ doma vybalíte, nezapomeňte zkontrolovat, zda je ramínko, jímž jste byli vybaveni, správné. Mělo by mít rozšířené okraje, aby se nevytáhla ramena.

Nezapomínejte, že pověšený kabát by měl být vždy zapnutý, a pokud jej právě nenosíte, nechávejte ho uložený v pytli se sáčkem proti molům.

Vyhněte se pračce a sušičce – kabáty dávejte čistit výhradně do čistírny!

Jak vybrat ideální triko?

Příběh kabátu začíná jeho zakoupením, ale aby tato „story“ trvala co nejdéle, je nutné se o něj pečlivě starat.

Pokud sníte o dokonale padnoucím triku, musíte si nejprve ujasnit, kam jej chcete nosit a jakými kousky ze šatníku jej doplníte.

Jestliže preferujete elegantnější oblečení, pak je vhodné triko z viskózy a elastanu. Jedná se o přírodní materiál, který je splývavý a většinou má trochu odlesk. Nosit jej můžete ke kostýmu i k džínům.

Pro sportovnější povahy je naopak vhodné triko z bavlny a elestanu. Je pevnější, na pohled silnější, nesplývá a nemá žádný odlesk.

Základem každého šatníku by mělo být kvalitní triko v šedé, bílé a černé barvě s krátkým a dlouhým rukávem.

Nakonec je třeba se zamyslet nad tím, jaký výstřih vám vyhovuje, jeho zpracování a vhodná délka. Současným trendem je triko vpředu zastrčené do kalhot či sukně a vzadu přesahující přes.

Jak se starat o roušku?

Příběh kabátu začíná jeho zakoupením, ale aby tato „story“ trvala co nejdéle, je nutné se o něj pečlivě starat.

Roušky a jejich údržba, to je téma, které hýbe v současné situaci světem.

Pokud používáte jednorázové roušky, jednoduše je po použití vyhoďte. O látkové roušky je však třeba se dobře starat, aby vám vydržely co nejdéle a byly stále plně funkční.

Jestliže se jedná o klasické skládané celobarevné roušky s uvázáním na šňůrky, je péče velmi jednoduchá: lze je prát na 90 stupňů a žehlit parou. Jen pozor na sušičku, zde se vždy srazí!

Jedná-li se o skládané roušky s gumou, musíte je prát do 40 °C, aby guma nepopraskala. Roušku lze žehlit parou při vysokých teplotách, tím z ní dostanete případné viry. Guma se ovšem nežehlí!

Dále je na trhu spousta roušek se stříbrem či nanovláknem. V tomto případě obecně platí, že se nemá používat prací prášek, aby materiál nepohltil parfemaci. Perte je tedy do teploty 40 °C a žehlete pouze z bavlněné stranynikoliv v místě, kde je stříbro či nanovlákno.